گوآ

گوآ

مطمئن باشید علاقه مندان به ساحل آفتابی حتما دربرنامه تور خود یک زمان را به سواحل زیبای گوآ اختصاص میدهند. به خاطر سواحل زیبا و بکرش بسیار معروف است و بدون شک ۹۰ درصد فعالیت های گردشگری در سواحل گوآ انجام میگیرد.

گوآ دو فصل اصلی گردشگری دارد : زمستان و تابستان
در زمستان غالبا گردشگرانی از اروپا به گوآ می آیند تا از هوای مطبوع آن لذت ببرند. در حالی که در تابستان که فصل بارانی گوآ به حساب می آید، گردشگرانی از اطراف هند برای گذران اوقات فراغت به این منطقه سفر میکنند.
بدون شک بسیار از گردشگران به خاطر آرامش و زندگی ساده و بدون دغدغه رایج در این منطقه، گوآ را به عنوان خانه دوم خود انتخاب میکنند.

مراکز خرید گوآ

بازار آنجونا گوآ

بازار آنجونا یکی از مراکز خرید گوا هند میباشد. این بازار در ساحل آنجونا قرار دارد و بازار بسیار شلوغی است.

در این بازار صنایع دستی هند ، وسایل تزئینی، انواع لباس، کیف، کفش، انواع بدلیجات و انواع ادویه های هندی ارائه میگردد.

بازار آنجونا یکی از بهترین مراکز خرید ارزان هند به شمار میرود.

بازار ماپوسا گوآ

 بازار ماپوسا یک جمعه بازار و یک بازار بزرگ بارگیری در شمال گوا و یکی از مراکز خرید گوا هند است.
این بازار خارج از بازار شهرداری واقع شده است. طیف وسیعی از محصولات محلی توسط کشاورزان و کارآفرینان کوچک از سراسر گوا به صورت فروش مستقیم به مصرف کننده در این بازار ارائه میگردد.
این بازار تا غروب باز است. این بازار نشان دهنده جوهر گوا است.

فروشندگان لباس اجناس خود را در بهترین رنگها از روستاهای اطراف برای فروش به صورت محلی به این جمعه بازار میاورند. در این بازار جواهرات، سفال، ادویه برای فروش عرضه میگردد. همچنین سوسیس گوشت خوک ترشی و چاشنی، در اینجا به فروش می رسد. بازار ماپوسا یکی از بهترین مراکز خرید ارزان هند میباشد.

مرکز خرید پاپولار گوآ

 مراکز خرید ، بازار ها و فروشگاه های گوا در اقتصاد گوا  نقش اساسی دارد مراکز خرید گوا بسیار مورد علاقه گردشگران و اهالی گوا بخصوص جوانان  آگاه می باشد .

این شهر با داشتن مراکز خرید متعدد محبوبیت بالایی بین دوستداران خرید دارد . مرکز خرید پاپولار گوا یکی از مراکز خرید جذاب و پر طرفدار گوا میباشد . از ديگر فروشكاه هاي اين شهر مي توان گواشاپينگ سنتر، اوسانز شاپينگ سنتر ، شهناز شاپينگ سنتر ، ، كانكونكار  را نام برد.
لازم به ذکر است  که  طوری خرید کنید که هنگام خروج از فرودگاه ایران  دچار مشکل نشوید چون مقررات خاص خود را دارد.

مرکز خرید اوسانز گوآ

گوا کوچکترین ایالت هندوستان  است اما بالاترین در درآمد سرانه سایر ایلات ها را دارد.

فروشگاه های گوا و مراکز خرید گوا نیروی محرکه اقتصادی هستند و با معماری مدرن و زیبا و با ارائه انوع کالاها به فعالیت مشغولند این مراکز تجاری یکی  از جاذبه های اصلی کیش می باشند که سالانه تعداد قابل توجهی از مسافران وگردشگران را به هندوستان جذب می نمایند.

مرکز خرید اوسانز گوا یکی از معروف ترین فروشگاه های گوا است .

تنوع اجناس و همچنین قیمت مناسب و کیفیت کالاها از ویژگی های این فروشگاه است در این مجموعه تمام  چیزهایی که به آن نیاز دارید را می توانید پیدا کنید.
از ديگر فروشكاه هاي اين شهر مي توان گوا شاپينگ سنتر، شهناز شاپينگ سنتر ، پاپولار شاپينگ سنتر، كانكونكار را نام برد.

فروشگاه آكرون آركيد گوآ

شهر گوا هرچند کوچکترین ایالت هندوستان است اما درآمد سرانه مردمان آن از سایر ایلات ها بیشتر است. توریسم ، ماهیگیری ، معادن آهن ، مراکزخرید گوا و بازارهای گوا اساس اقتصاد گوا را تشکیل می دهند.

فروشگاه آكرون آركيد گوا از فروشگاهای فعال گوا میباشد در این فروشگاه می توانید بهترین برند ها را با مناسب ترین قیمت ها خریداری کنید.
اين فروشگاه يکي از معروف ترين فروشگاه هاي گوا استبازدیدکنندگان اين فروشگاه معمولا کسانی هستند که به کیفیت اجناس اهمیت می دهند.

در این فروشگاه  اجناسی پیدا می کنید که شاید در هیچ جای دیگر گوا نتوانید پیدا کنید. بر خلاف بعضی از فروشگاه های هندوستان تمامی اجناسی که در این فروشگاه به فروش می رسند برای مردم محلی و گردشگران دارای قیمت ثابتی هستند.

مرکز خرید بيگ جي گوا

ازفروشگاهها و مراكز خريد گوا میتوان به فروشگاه بيگ جي گوا اشاره کرد.
این فروشگاه یکی از معروف ترین فروشگاه های گوا است و به نوعی محبوب  ترین فروشگاه این شهر هم حساب می شود.

در این مجموعه تمام چیزهایی که به آن نیاز دارید را می توانید پیدا کنید. در این مجموعه در طبقات مختلف می توانید اجناس مختلفی مثل لوزام آرایش ، پوشاک مردانه ، زنانه و حتی بچه گانه را خریداری کنید.
این مجموعه که مملو از مغازه های مختلف است حتی چند رستوران مخصوص گیاه خواران را نیز در خود جا داده است.

از دیگر امکانات آن محدوده ی بازی برای بچه هاست. از جمله کسانی که همیشه به این فروشگاه سر می زنند جولیا رابرترز ستاره معروف هالیوودی است.

سوغاتی هند

صنایع‌ دستی سنتی هند

صنایع‌دستی یکی از محبوب‌ترین اجناس در هند است که گردشگران خارجی به‌عنوان سوغات خریداری می‌کنند.
هر شهر و منطقه از هند صنایع دستی خاص و ویژه خود را دارد.

بنابراین به خرید از یک شهر اکتفا نکنید و هنگام بازدید از هر شهر هند به بازارهای سنتی هند که صنایع‌دستی در آنجا موجود است بروید.

ساری‌های سنتی هند

اگر به دنبال خرید هدیه یا سوغاتی برای خانم‌ها هستید، ساری سنتی هند بهترین هدیه‌ای که در چشم آنها جلوه ویژه‌ای خواهد داشت.

ساری به‌عنوان کالای اصلی مغازه‌های پوشاک مخصوص بانوان در هند به شمار می‌رود.
می‌توانید انواع مختلفی از ساری را بیابید. این کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید.

گیاهان طبی آیورودا

هند سرزمین گیاهان طب کهن آیورودا است، پس بدون خرید این محصولات سفر خود را تمام نکنید.

برای مثال می‌توانید داروهای گیاهی سنتی مانند کرم ماساژ صورت خریداری کنید. مارک‌ها وبرندهای معروف زیادی مانند هیمالیا، زاندو و غیره برای قابل اعتماد بودن این محصولات وجود دارد.

زیورآلات هندی

زیورآلات هند، در فرهنگ مردم هند جایگاه ویژه‌ای دارد.
زنان هندی و نیز مردان این سرزمین عاشق زیورآلات هستند. بنابراین خرید زیورآلات هندی سفر شما را شادتر خواهد کرد.

بسیاری از بازارها مغازه‌های زیورآلات دارند، می‌توانید در آنجا زیورآلاتی به قیمت‌های مختلف ازجمله محبوب‌ترین طرح‌ها را برای خود بیابید.

ادویه‌های هند

ادویه هند یکی از مهمترین اجزای ترکیب شده در غذاهای هندی است.

در تمام دنیا مراحل تهیه یک غذا روش‌های یکسانی را از سر می‌گذارند و تفاوت تنها در ادویه‌هایی است که در غذا استفاده می‌شوند. با چشیدن غذاهای هندی متوجه علاقه‌ی مردم هند به استفاده از ادویه در غذا خواهید شد. درصد قابل توجه ادویه‌های غذا در هند را فلفل تشکیل می‌دهد.

چای هند

در همه جای دنیا مردم روز خود را با نوشیدن یکی دو فنجان نوشیدنی گرم آغاز می‌کنند و در میان ما ایرانیان و برخی ملت‌های دیگر، این نوشیدنی چای است.

هندوستان بزرگترین تولید کنندۀ چای، معروفترین نوشیدنی جهان است. گیاه چای ( camellia sinensis ) گیاه بومی و طبیعی شمال شرقی هند است. مصرف چای برای اولین بار در رامایانا (پیش از میلاد۷۵۰-۵۰۰) ثبت شده است و اگر چه، چای در طول قرن‌های زیادی برای مصارف دارویی مورد کشت و سپس نوشیدن قرار می گرفت، برای نخستین بار صنعت کشت و زراعت چای برای بهره برداری‌های تجاری در میانه‌های قرن نوزدهم تاسیس شد و رسمیت یافت.

امروزه صنعت چای هندی بیشتر از یک میلیون نفر که نیمی از آنها زنان هستند، را مشغول به کار کرده است و در شمال، شمال شرقی و جنوب کشور در حدود ۸۵۰ میلیون کیلوگرم چای به طور سالانه تولید می‌کند. بیشتر این محصول در ایالت‌های آسام ( Assam )، بنگال ( Bengal ) شمالی و دارجیلینگ ( Darjeeling ) و ناگالند (Nagaland) تولید می‌شود که مهم‌ترین برندهای چای دنیا را ویژه‌ی خود ساخته‌اند.

پارچه هند

پارچه و منسوجات هندی در شمار یکی از بهترین سوغات‌های این کشور قرار دارند. همه نوع کالایی از شال پشمینه گرفته تا ساری ابریشمی و از پیرهن بلند تونیک کتان تا لباس خواب و روبالشی تکه دوزی شده را در هند می‌توانید پیدا کنید.

سوغات کرالا

از شهر کرالا می‌توان به شهر معابد و قلعه‌های به یادگار مانده از دوران استعمار یاد کرد.

اصلی‌ترین خیابان این شهر به نام ام جی رودM.G.road، اکثر فروشگاه‌های صنایع‌دستی و فروشگاه‌های بسیار مجلل زنجیره‌ای را در خود جای داده است. به‌عنوان مثال معروف‌ترین فروشگاه این ایالت به نام Trivandrum در این خیابان واقع شده که اکثر گردشگران سری به این مرکز خرید خواهند زد.

بهترین سوغات این شهر مجسمه‌های چوبی بوده اما اگر علاقمند به خرید اجناس گران‌بها هستید می‌توان از صنعت‌گرانی که از عاج فیل آثار هنری زیبایی خلق می‌کنند و مجسمه‌هایی با این ماده می‌سازند خرید کنید و به یادگار به منزل ببرید.

اما وقتی در بازار مشغول انتخاب هستید، ناگهان برق جواهرات و زیورالات این منطقه که از شهرت جهانی برخوردار است توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

به‌طور کلی صنعت سنگ‌های قیمتی و طراحی جواهرالات در این منطقه بسیار پررونق است و انتخاب‌های زیادی پیش روی شماست.

مکانهای دیدنی و تفریحی گوا در هند

ســاحل کاندولیم گوآ

 یکی از سواحل تفریحی گوآ ، ساحل کاندولیم یا ساحل سفید گوآ می باشد که در شمال گوآ و بخشی از خط ساحلی در امتداد ساحل دریای عرب واقع  شده است که از فورت اگودا و پوئرتوریکو آغاز می شود و در محل ساحل کاپورا به پایان می رسد.این ساحل به علت داشتن شن های سفید گردشگران زیادی را به خود جذب کرده طوری که هر گردشگری به این ساحل میرود یک روز کامل خود را در این ساحل میگذراند.

ساحل کاندولیم گوآ (Candolim Beach) شامل تفریحات آبی متعددی از جمله آفتاب گرفتن ،شنا کردن،غواصی کردن فچتربازی ،اسکی روی آب و  ماهیگیری می باشد و همچنین در این ساحل کلاس های یوگا و مدیتیشن هم محبوبیت زیادی دارد.
این ساحل توسط درختان نارگیل بلند قامت احاطه شده است و اقامتگاه های جهت استراحت گردشگران تور گوآ در این ساحل تدارک دیده شده است و یکی از گزینه هایی ست که گردشگران ترجیح می دهند  برای رفع خستگی به این مکان بروند.

کلیسای بوم ژیزوس

 کلیسای بوم ژیروس همراه با مومیایی زاویر مقدس در منطقه گوآی کهنه شهرت و جذابیت ویژه ای دارد.
کار ساخت این کلیسا از سال ۱۵۹۴ میلادی آغاز و در سال ۱۶۰۵ به پایان رسید .
کل مخارج احداث کلیسا را یک مرد پرتغالی اهدا کرده است .
پیکر مومیایی شده زاویر مقدس در تابوتی شیشه ای و بر یک طاق بلند  و در پشت حصار شیشه ای قابل رویت است.
بیش از ۴۵۵ سال است که پیکر  این مبلغ اسپانیایی کیش مسیحیت در گوآی کهنه است هر ۱۰ سال یک بار جسد را از طاق بیرون میاورند تا بازدیدکنندگان کلیسا بتوانند او را از نزدیک ببینند.
زاویر نخستین مبلغ مسیحیت در گوآ  بودکه در سال ۱۵۴۲ وارد گوآ شد و ۱۰ سال در اینجا ماند پس از مرگ جسدش را در چین به خاک سپردند. ولی قبل از مرگ وصیت کرده بود که در هرجا که بمیرد جسدش را به گوآ بیاورند .

پانجیم

مرکز ایالت گوآ شهر پانجیم است که از زمان پرتغالی ها به جا مانده است  و هنوز ساختمان ها و کلیساهای بزرگی از آن زمان در این شهر به چشم می خورد. پانجیم مکانی است با خیابان های باریک و سنگفرش شده کلیسا و خانه های رنگی سقف های شیروانی و در کل معماری پرتغالیش یکی از دلچسب ترین شهر های هند است.

گوآی قدیم

این منطقه در ۹ کیلومتری شرق پانجیم پایتخت سابق پرتغالی ها است گوآی قدیمی به همراه تاج محل میدان ویکتوریای بمبئی ، غار فیل ، و معبد کاماسوترا یکی از ۹ منطقه ای در هند که به عنوام میراث جهانی یونسکو ثبت شده است . در گوی قدیم کلیساهای جامع بزرگی وجود دارد .که در زمره بزرگترین کلیسا در آسیا هستند.

معبد ماهالاسا

بعضی ها معتقدند که معبد خدای مونث ( ماها لاسا ) ابتدا در نپال بوده است ، ولی در طول حملخ مغول به گوآ منتقل شده است.
این معبد به دلیل زنگ بسیار بزرگی که دارد در گوآ مشهور است.

این زنگ فقط در زمانی که کسی می خواهد شهادت بدهد به صدا در میاید . روز یکشنبه روز مقدس معبد می باشد و مراسم خاصی در آن صورت میگیرد.

کلیسای Our Lady of the Immaculate Conception

این کلیسای بسیار زیبا در منطقه ی Panjim واقع شده است.
این کلیسا نیز دارای معماری پرتغالی می باشد و در سال ۱۵۴۱ میلادی بنا شده است. در اطراف این کلیسا باغ های بسیار زیبایی واقع شده اند و نمای زیبایی را بوجود آورده اند.

تورهای مختلفی به زبان های انگلیسی و پرتغالی در این کلیسا انجام می پذیرد.

ساحل  Palolem

ساحل دیگری که ۱۰ کیلومتر دورتر از ساحل Agonda قرار گرفته است، ساحل Palolem می باشد.

البته لازم به ذکر است که ساحل Palolem نسبت به ساحل قبلی بیشتر مورد پسند توریست هاست و البته به همین دلیل نیز گرانتر می باشد. این ساحل در فاصله ۲٫۵ کیلومتری از شهر Chaudi در جنوب گوآ قرار گرفته است.

این ساحل به نسبت بقیه ساحل های این منطقه از وسعت بیشتری برخوردار است.

این ساحل به دلیل قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی، دارای غروب آفتاب های بسیار زیبایی می باشد.

ساحل  Agonda

برای رفتن به این ریزورت فوق العاده باید از هواپیمای دریایی یا همان Seaplane استفاده نمایید. نکته ی متمایز و خاص این ریزورت، ویلای های بی نظیر آن می باشند که دارای استخر و جکوزی و منظره ی فوق العاده هستند. طبقات شیشه ایی این هتل نیز زبان زد عام و خاص می باشد. و همچنین این هتل نیز مانند بسیاری دیگر از هتل های مالدیو انواع تفریحات آبی و دریایی را بری میهمانان خود تدارک دیده است.

ساحل Cavelossim 

و اما ساحل دیگری که در گوآ وجود دارد عبارتست از ساحل Cavelossim. این ساحل نیز در قسمت جنوبی گوآ واقع شده است و جزء ساحل های توریست پذیر می باشد.

رودخانه Sal از جنوب این منطقه گذشته و به دریای عربی می ریزد.

آبشارهای Dudhsagar

آبشار های Dudhsagar ، آبشار های چهار شاخه ای هستند که بر روی رودخانه Mandovi قرار گرفته اند.
بر روی این رودخانه ها، مسیر ریلی قطار نیز قرار گرفته اند که مسافران آن قطار هنگام عبور از این مکان، خاطرات بی نظیری را ثبت می کنند.
همچنین این آبشار ها به عنوان بلندترین آبشارهای هند نیز شناخته می شوند و در حدود ۳۱۰ متر ارتفاع دارند و عرض آن ها در حدود ۳۰ متر می باشد.

کلیسای سنت فرانسیس

کلیسای سنت فرانسیس در گوآ، هند به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده.
این کلیسا در گوآ قدیمی، پایتخت پرتغال در روزهای اولیه حکومت پرتغالی در هند بوده است. این کلیسا به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری سبک باروک درهند و از برترین جاذبه های گردشگری گوآ و دیدنیهای هندوستان شناخته شده.

کار ساخت و ساز کلیسا در سال ۱۵۹۴ آغاز شد و کلیسا در ماه مه ۱۶۰۵ توسط اسقف اعظم وقف شد. این بنای تاریخی میراث جهان به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مسیحیت پدید آمد. در این کلیسا بدن مومیایی سنت فرانسیس زاویر، دوست بسیار نزدیک سنت ایگناتیوس لویولا کسی که با او انجمن عیسی مسیح را تاسیس نمودند، قرار دارد.

فرانسیس زاویر در جزیره سان سین در حالی که در مسیر به قارهچین بود در دسامبر ۱۵۵۲ درگذشت.

این کلیسا یکی دیگر از دیدنیهای گوآ هند به شمار میرود.